Swobodny, przenikający, wpisany w krajobraz… Wypełniony bujną roślinnością. Z miejscami dla niespodziewanych gości – ptaków, płazów, gadów i różnych owadów. Zamiast trawnika znajdzie się w nim łąka kwietna. To ogród bez typowych ogrodzeń, a granicę bywają w nim umowne. Czasem tworzą je łąki, pasy pól. Taki jest ogród naturalistyczny! Raj dla pasjonatów przyrody. Idealne rozwiązanie dla osób akceptujących porządek wyznaczany przez naturę.

Ogród naturalistyczny płynie niczym fala. Unoszą go trawy, kwiaty, a całość jest niczym łąka. Naturalny ogród naśladuje przyrodę i chociaż to ogród zaprojektowany, przemyślany, nie można mu odmówić wyjątkowości. Ta zaprojektowana łąka jest bardzo wartościowa dla człowieka i środowiska. Nam dostarcza niezapomniane wrażenia estetyczne, a owadom, ptakom daje doskonałą przestrzeń do życia.

Naturalistyczne puzzle

Jak będzie wyglądał projekt ogrodu i sama jego realizacja zależy tylko od naszej wyobraźni. Nie ma przepisu na naturalistyczny ogród, ale jak każdy styl ma on swoje założenia.

Nasadzenia w ogrodzie naturalistycznym powinny mieć charakter swobodny – taki ogród sprawia wrażenie, jakby zaprojektowane w nim rośliny były od zawsze. Nasadzenia tworzą plamy kolorów z odpowiednio dobranych bylin, traw, a nawet krzewów, czy drzew. Całość przenika się, z daleka tworząc spójną całość. Ponieważ taki ogród wpisuje się w krajobraz warto korzystać z rodzimych gatunków. A jeśli nie każda łąkowa roślina przyjmie się w ogrodzie lub zwyczajnie nie do końca będzie nam się podobała?  Trzeba szukać kompromisu. Projektując ogrody wybieram gatunki rodzime, ale często szukam efektownych, architektonicznych roślin. Dlatego robię wyjątki i stosuję odmiany:

  • Drzew – brzozę pożyteczną „Doorenbose”, grab „Fastigiata”
  • Krzewów: dereń „Baton Rouge”,
  • Traw: od miskantów, przez rozplenice, na trzcinniku kończąc

Jeśli chodzi o nawierzchnie to stosuje się naturalne materiały żwir, kamień występujący lokalnie, drewno, korę. Natomiast obok typowych elementów architektonicznych, taką funkcję spełniają także rośliny tj. evergreeny czy krzewy. Tworzą strukturę w ogrodzie (np. żywopłot) przez wszystkie sezony, dlatego stanowią architektoniczny element ogrodu. 

Ekologiczny ogród

Idealnym środowiskiem dla zwierząt są dzikie, naturalne przestrzenie. Dlatego naturalistyczny ogród przyciąga zwierzęta. Warto zaplanować w nim drzewa, rośliny przyjazne ptakom. Doskonałym rozwiązaniem są również elementy wzornicze, designerskie: budki i hotele dla owadów, poidełka dla ptaków. W takim zielonym wnętrzu można w łatwy sposób przygotować dzikie zakątki dla jeży, naturalne stawy dla żab.

O ogrodzie naturalistycznym pozwalamy roślinom rosnąć. Człowiek nie musi bardzo ingerować w strukturę nasadzeń, a także nadmiernie ich pielęgnować. Jeśli trawnik zastąpimy łąką kwietną, to zaledwie dwa razy w roku należy ją skosić. Zamiast trawnika można zastosować murawę. Idea jest prosta: chcemy mieć leśną polanę.

Ogród naturalistyczny jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które akceptują twórczy chaos. To także idealny styl do średnich i dużych ogrodów. Jego wartości warto jednak stosować nawet w tych mniejszych ogrodach. Przyjemnie jest przecież żyć w miejscu, które może pozytywnie oddziaływać na nas oraz świat dookoła.