Chcesz mieć dobrze zaplanowany ogród, ale nie masz na to pomysłu. Przeszukujesz social media, na forach internetowych prosisz o inspiracje. To bardzo intuicyjne działanie, na pewno zdobędziesz sporo informacji, zdjęć z aranżacjami czyichś ogrodów, tarasów. Tutaj stawiam kropkę i zapraszam do przeczytania tekstu.
Projektowanie marzeń a projektowanie zieleni
Wyobraź sobie, że jedziesz na wycieczkę pożyczonym autem. Samochód jest stosunkowo nowy, ale nie ma automatycznej skrzyni biegów, a wolałbyś taką. Brakuje ci muzyki, cóż, można pogwizdać, albo śpiewać z dziećmi. W tym aucie spędzisz kilka godzin. Prawdopodobnie twoja podróż będzie bardzo udana. Trwa jednak kilka chwil. Podczas, gdy w ogrodzie zamieszkasz na kilkadziesiąt chwil. Zastanów się, na ile warto pożyczać pomysły na zaplanowanie zielonej przestrzeni od innych? Inspirować się nimi – tak, ale kopiować – nie. Tutaj z pomocą „przyjdzie” profesjonalne wsparcie, czyli architekt krajobrazu lub projektantka, projektant. Współpraca z osobą zawodowo zajmującą się projektowaniem ogrodów, zdecydowanie przybliży cię do realizacji marzeń o ogrodzie skrojonym na miarę twoich potrzeb.
Jak architekt krajobrazu zaplanuje twój ogród
Ogród jest przedłużeniem twojego domu, dlatego architekt krajobrazu zaplanuje go tak, by te przestrzenie przenikały się. W ten sposób wnętrze domu i ogrodu będzie dawało wrażenie harmonii i uporządkowania. A to wartości, które świetnie oddziałują na człowieka, dając mu poczucie spokoju, komfortu. Istotnie sama estetyka jest nie do ominięcia. Spójną całość dwóch przestrzeni, architekt krajobrazu osiąga aranżując ogród tak, by znalazły się w nim odpowiednie akcenty nawiązujące do wnętrza mieszkalnego. Dobrze opracowany projekt ogrodu odpowiada stylowi życia jego użytkowników. Dlatego w planowaniu ogrodu ważny jest podział funkcjonalny projektowanej zieleni (ogrodu). Sercem ogrodu są drzewa, krzewy, byliny, a opracowanie planu nasadzeń wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Rośliny wybieramy na konkretne stanowisko. Nie chodzi tylko o ekspozycję (słońce, cień, półcień), ale i warunki zewnętrzne, które dominują w danej lokalizacji. W związku z tym, dobrze zaprojektowany ogród będzie odpowiadał potrzebom jego właściciela oraz potencjałowi, jaki posiada dane miejsce.
Co zawiera profesjonalny projekt ogrodu?
Ogród to także twój dom. W związku z tym architekt krajobrazu może zaproponować ci w nim podobne strefy do tych mieszkalnych – jadalnie na tarasie, zewnętrzną kuchnię, miejsce zabaw dla dzieci czy strefę spa. A zatem dobry projekt ogrodu będzie zawierał podział funkcjonalny zielonej przestrzeni. Na dobry początek zobaczysz to w projekcie koncepcyjnym, którego idea może być zobrazowana w wizualizacjach 3d, rysunkach odręcznych, szkicach, a także przekrojach. Projekt koncepcyjny jest przygotowywany w formie rzutu (w skali!) wraz z opisami stref w ogrodzie, wstępnie proponowaną paletą roślin. Kiedy wypracujesz wspólnie z architektem krajobrazu finalną wersję, rozpocznie się etap wykonawczy. To na wtedy są opracowywane rysunki techniczne, umożliwiające zbudowanie twojego ogrodu. Całość jest składana i dostarczana w formie książki projektowej. To kompleksowy i indywidualny przepis na twój wymarzony ogród.
Wracając do rozwiązania „projekt na własną rękę” z pomocą internetu. Na etapie szukania kierunku to całkiem przydatne narzędzia, ale social media nie narysują dla ciebie rabat i nie policzą roślin niezbędnych do ich wykonania. Nie zrobią bilansu terenu, wymiarowania, bez którego wykonawca nie zbuduje dla ciebie ogrodu. I na koniec: architekt krajobrazu nie zostawia cię z wydrukowanym projektem. Poprowadzi cały proces w ramach nadzoru autorskiego, tak by projekt, który powstał jako jego wizja zmaterializował się. Stając się twoją dobrze zaprojektowaną zieloną przestrzenią.
Chcesz poznać moją propozycję na projekt twojego ogrodu? Napisz, zadzwoń lub uzupełnij formularz. Zapraszam do współpracy!