
Czy kolory roku 2021 będą inspiracją w projektowaniu ogrodów?
Ogrody szczęście dają Mam nieodparte wrażenie, że natura była istotną przewodniczką w tworzeniu kolorów roku 2021. To kontrastowe zestawienie pokazuje siłę przeciwstawieństw oraz harmonię. Dla mnie harmonia to przyroda, kontrast to przyroda, stabilność to przyroda… a...

Mroźna kraina czarów. Za co kochamy ogrody zimą
Jeśli chcemy, by ogród zachwycał także zimą to warto o tym pamiętać już na etapie projektowania ogrodu. W kompozycjach rabat można zaplanować rośliny, które lekko oszronione lub ciekawie wybarwione zimą będą biżuterią ogrodu. I nie chodzi tylko o evergreeny......

Ogród dobrze poukładany – funkcjonalny modernizm
Modernistyczny ogród to ogród dla ludzi. Zrywa z ogrodem czysto dekoracyjnym na rzecz funkcjonalnego. Oglądając wiele modernistycznych ogrodów możecie mieć wrażenie jakby były zaprojektowane całkiem niedawno. Wiele z nich jest wam bardzo dobrze znanych. Taką ikoną...

Gotowy projekt ogrodu czyli ogród (nie) na naszą miarę
Kiedy pojawiają się pierwsze, ciepłe promienie wiosny czujemy nieodpartą potrzebę wyjścia do ogrodu, na taras, balkon. Wyglądamy przez okno i… widok nie zachęca, przypomina plac budowy po lekkim liftingu. Nagle przypominamy sobie o projekcie ogrodu i rozpoczynamy poszukiwania w internecie. Zadając sobie wiele pytań: jakiego ogrodu potrzebuję, kto i kiedy go zrealizuje, szukamy pozornie sprytnych rozwiązań. Ponieważ czas nie jest naszym sprzymierzeńcem z nadzieją przeglądamy oferty na gotowy projekt ogrodu.

Jak mieć ogród w kolorze roku 2020
Sugestywne, wieczorne niebo zachęcające to poszerzania horyzontów. To część definicji kolory roku 2020, a jest nim „Classic Blue”. Instytut Pantone wybiera kolory od 20. lat, uwzględniając treny i styl życia.

Światłoczuły ogród
Każda przestrzeń, w której spędzamy czas powinna nam dawać poczucie bezpieczeństwa. Światło w ogrodzie i na tarasie spełnia właśnie taką funkcję. Jego wyjątkowym walorem jest oddanie szczególnego klimatu, poprzez eksponowanie określonych elementów naszej zielonej przestrzeni. Dobry projekt ogrodu zawiera również oświetlenie.

Betonowe sacrum – klasztor La Tourette. Geniusz Le Corbusiera
Betonowe sacrum – klasztor La Tourette, dzieło La Corbusiera. Ojciec Marie-Alain Couturier tak określił zadanie dla Le Corbusiera: stwórz milczące, bezgłośne miejsce zamieszkania dla stu ciał i stu serc. Podążając dookoła łąkami można podziwiać rytmy kubicznych loggi, chłonąć trwałość betonowej architektury.

Styl naturalistyczny czyli ogród bez granic
Swobodny, przenikający, wpisany w krajobraz… Wypełniony bujną roślinnością. Z miejscami dla niespodziewanych gości – ptaków, płazów, gadów i różnych owadów. Zamiast trawnika znajdzie się w nim łąka kwietna. To ogród bez typowych ogrodzeń, a granicę bywają w nim umowne.

Bauhaus w ogrodzie
Szkoła Bauhaus trwale wpisała się w historię wzornictwa i do dziś inspiruje wielu artystów. To dzięki Miriam Puttner, Bauhaus wkroczył do ogrodów. Kolekcję „Thonet All Seasons” tworzą ikonu z czasów Bauhausu. Znajdują się w niej wodoodporne wersję kultowych krzeseł, stołów modernistycznych architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego – Marta Stama, Marcela Breuera i Ludwiga Mies van der Rohe.