Szkoła Bauhaus trwale wpisała się w historię wzornictwa i do dziś inspiruje wielu artystów. To dzięki Miriam Puttner, Bauhaus wkroczył do ogrodów. Kolekcję „Thonet All Seasons” tworzą ikonu z czasów Bauhausu. Znajdują się w niej wodoodporne wersję kultowych krzeseł, stołów modernistycznych architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego – Marta Stama, Marcela Breuera i Ludwiga Mies van der Rohe.

„All Seasons” ma już kilka lat, ale meble tworzone w duchu szkoły Bauhaus są ponadczasowe. Dlatego warto poświęcić im chwilę i znaleźć miejsce w projekcie nowoczesnego ogrodu.

Koncept nawiązuje do czterech krzeseł, które powstały w latach 20-tych XX wieku: krzesła konsolowego Stama (S 33 i S34), fotela S35 zaprojektowanego przez Stama i Breuera oraz krzesła S 533 Miesa van der Rohe. W kolekcji pojawią się również zestawy stolików, inspirowanych modelami: set B9 Marcela Breuera oraz set B97 zaprojektowany w 1933 przez Thonet Design Team.

Bardzo ważna rolę w kolekcji odgrywa kolor. Inspiracją była teoria kolorów szkoły Bauhaus oraz koła kolorów Johannes Ittena (designer związany ze szkołą Bauhaus). Do wyboru jest 7 kolorów ram oraz 12 kolorów siatek. Można je dowolnie zestawiać, tworząc indywidualne krzesła dopasowane do koncepcji ogrodu, tarasu czy patia.    

– Naszym zadaniem było stworzenie kolekcji, która jest niezależna od ograniczeń pogody, lokalizacji i funkcji mebli przez cały rok. Wytworna prostota wybranych ikon designu pozwoliła na swobodę twórczą w tym przedsięwzięciu.Miriam Puttner, projektantka, członek Thonet Projekt, zespołu odpowiedzialnego za projekt

Ramy krzeseł zostały wykonane ze stali, pokrytej specjalną powłoką odporną na warunki atmosferyczne (ThonetProtect®). Jeśli na ramach pojawią się jakieś uszkodzenie, zarysowania to powłoka nie traci swoich właściwości. Tapicerkę tworzą siatki odporne na ultrafiolet. Dzięki temu powinny zachować swój oryginalny kolor. W kolekcji uwzględniono również poduszki i pokrowce na meble w wybranych kolorach.

Zdjęcia: www.thonet.de