Teraz jest dobry czas, żeby rozpocząć prace nad projektem ogrodu. Wiele osób czeka do wiosny. To motywujące, gdy drzewa wypuszczają liście, śpiewają ptaki, a my już wiemy, że czas, by plac budowy  (czyt. dotychczasowy ogród) zamienić w ekstra przestrzeń. W końcu latem będzie można zaprosić sąsiadów na imprezę. Tylko… hmm…o którym lecie myślimy? Zatem do brzegu…

O co chodzi z projektowaniem jesienią-zimą?

  • Projekt ogrodu nie jest rzeczą, którą można ściągnąć z marketowej półki i wrzucić w tryb „do realizacji” w twoim ogrodzie
  • Ogród to przestrzeń dostosowana do twoich potrzeb i możliwości budżetowych, a także warunków, usytuowania twojej działki (nawet jak masz słoneczny ogród to produkt „rabata na słoneczny ogród” nie musi pasować do twojego ogrodu, jeśli ma on warstwę wegetacyjną, gdzie glina sięga 400 cm)
  • Ogród jest przestrzenią indywidualna, dopasowaną do potrzeb, oczekiwań właścicieli oraz warunków zewnętrznych (rodzaj gleby, nasłonecznienie itd.)
  • Ponieważ ogród to także twój dom potrzebujesz spokojnego czasu na przemyślenie układu funkcjonalnego, materiałów, dodatków, jakie mają się w nim znaleźć
  • Wybierając jesień i zimę do pracy z projektantem ogrodów masz szansę na zlecenie realizacji zanim zacznie się „wysoki sezon”

Rozpoczynając prace nad projektem ogrodu z odpowiedni wyprzedzeniem otrzymasz projekt ogrodu spełniający twoje oczekiwania, w terminie, który jest dla ciebie idealny.

marzewska projektowanie ogrodow Warszawa

Projektowanie ogrodu to proces

Pierwszym etapem na drodze do wymarzonego ogrodu nie jest tworzenie tablicy z inspiracjami na Pinterest, lecz znalezienie osoby, która przeprowadzi nas przez proces projektowy. Warto poszukać osoby, której estetyka, idea projektowa jest nam bliska. Projektanci, architekci krajobrazu specjalizują się w określonych ogrodach, a ich portfolio opowiada nam właśnie o tym. Jak już zdecydujemy się na współpracę z konkretną osobą to dopiero wtedy przychodzi czas na pokazywanie inspiracji, ulubionych roślin oraz ogrodów. Projekt ogrodu zaczyna się od koncepcji, a do rysunków wykonawczych prowadzi kilka tur zmian. Całość może zamknąć się w 6-8 tygodniach (ogród średni). Łatwo zatem policzyć, że startując wiosną wpasujemy się w trudny czas „wysokiego sezonu” w branży oraz nasze osobistej zajętości, bo latem mamy ochotę na wakacje, a nie prace budowlane.

Istotnym elementem całego procesu jest firma wykonawcza. Często architekt krajobrazu, który projektuje twój ogród zarekomenduje wykonawcę. Taka sytuacje jest idealna, gdyż zwalnia cię z konieczności szukania wykonawcy. Ale pamiętaj, że nawet ze wskazanym wykonawcą trzeba ustalić szczegóły i zarezerwować czas.

marzewska projektowanie ogrodów warszawa

Praca poza schematem

W mojej pracowni wypracowuję często indywidualny model pracy z klientem. Ale na takie rozwiązania mogę zdecydować się, kiedy zlecenie na projekt ogrodu pojawia się odpowiednio wcześniej. Kiedy mam zapas co najmniej 2-3 miesięcy na jego wykonanie. Punktem wyjścia jest spotkanie z klientem, określenie priorytetów. Często zanim powstaną nasadzenia, a do ogrodu wkroczy sztuka czy design, właściciele potrzebują wjazdu, ogrodzenia… a czasem po prostu posprzątania terenu. Proces dostosowuję wtedy odpowiednio do strategicznych etapów powstawania ogrodu. Elastycznie podchodzę do stałych schematów. Jeśli wielkim marzeniem klientów jest komfortowo przejść do domu, to projektuję nawierzchnię. Jednak taka praca poza schematem wymaga pewnego minimum, a jest nim przepracowany z inwestorami układ funkcjonalny ogrodu.

Model takiej współpracy wynika ze zmienności warunków ekonomicznych, dostępności materiałów oraz firm wykonawczych. Pewne prace można wykonywać odpowiednio wcześnie, a przy sprzyjających warunkach pogody ogród może być budowany także zimą (np. konstrukcje drewniane).

marzewska projekt ogrodu

Ogród gotowy na nowy sezon oznacza rozpoczęcie prac projektowych odpowiednio wcześnie. Projektant ogrodów oraz firma wykonawcza potrzebują czas na projekt, kosztorysowanie, planowanie, zamawianie materiałów oraz roślin. Ogród nie wydarzy się w ciągu chwili. Wymaga czasu. Dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili….  bo może okazać się, że dotrzymanie oczekiwanego terminu będzie niemożliwe.

Chcesz wiedzieć, jaki ogród mogę zaprojektować dla ciebie? Zadzwoń lub napisz do mnie.