Najbardziej zielone show
W tym roku, po raz pierwszy organizatorzy Chelsea Flower Show jako priorytet postawili zrównoważony rozwój i redukcja tzw. carbon footprint. Przed startem flower show wykonano audyt ogrodów w kategorii Show gardens i Sanctuary gardens. Dzięki niemu zredukowano emisje szkodliwych gazów o 28 proc. Twórcy projektów przy wsparciu ekspertów wprowadzili różne zmiany, które miały kluczowe znaczenie. Wybrano materiały naturalne i te z recyklingu, praktycznie każdy ogród miał element wody, albo pokazywał rozwiązania z kategorii racjonalnego zarzadzania deszczówką. Pojawiła się również nowa nagroda „The Environmental Innovation Award”
Projektanci dla klimatu – trend #1
Już w roku 2023 projektanci i architekci ogrodów na Chelsea Show mieli za zadania, na etapie projektowym wprowadzić rozwiązania z zakresu sustainable deisgnu. A w tym roku wprowadzono audyt, którego wyniki realnie przełożyły się na budowę i wygląd ogrodów. Jakie zmiany wprowadzili projektanci?
- Matthew Childs, projekt „Trust Bridge to 2030”: bloki betonowe ścianek ogrodu zamienił na drewno z odzysku
- Ann – Marie Powell, „Octavia Hill Garden”: zmniejszyła ilość użytego cementu w procesie budowy ogrodu, ścieżki w tym ogrodzie były żwirowo – cegla
Twórcy ogrodów na Chelsea Show przy współpracy z dostawcami roślin pracowali także nad redukcja kosztów transportu i emisji dwutlenku węgla.
A pierwsza nagrodę w kategorii ‘The Environmental Innovation Award’ otrzymał Giulio Giorgi za fantastyczny ogród World Child Cancer Nurturing Garden.
Dotychczas tylko niektóre ogrody pokazowe znajdywały nowe miejsce, wiele z nich demontowano. W roku 2024 8 ogrodów z kategorii „Show gardens” i 7 „Sanctury gardens” znajdą nowe miejsce i będą mogły rosnąć dalej.
Pojawił się również rozpoznawalny Netflix, który był sponsorem dekoracji bramy głównej oraz jednego z ogrodów. Th Bridgerton Garden był teaserem serialu. Zaprojektowała go Holly Johnston, a jej koncepcją było opowiedzenie historii zmian, życia bohaterek serialu. Serialu, w którym ogród staje się nie tylko tłem…
Alegoria jako narzędzie w projektowaniu ogrodu
Ogród „The National Autistic Society Garden” jest doskonałym przykładem tego, jak poprzez rośliny przekazać istotne społecznie przesłanie. Ten ogród dosłownie mówił, pokazywał, prowadził w świat osób z autyzmem. Był doskonałą historią ich percepcji i doświadczania świata. Jego puzzle tworzyło kilka obszarów, z których każdy zwracał uwagę na to, jak funkcjonuje zmysł osoby ze spektrum. Opowiadał zatem o różnicach w widzeniu świata poprzez wzrok, o dotyku (wybrane gatunki drzew miały wyraźną strukturę, korę), smak, zapach, a także dźwięk.
Bioróżnorodność
W interesujący sposób zwróconą na nią uwagę w ogrodzie Bowel Research UK Microbiome Garden. Jego twórcy Chriss Hull i Sid Hill’s zaprojektowali ogród dla zdrowia. Ich koncepcja skupia się na wskazaniu związku pomiędzy stanem gleby, bioróżnorodnością, a naszym wewnętrznym mikrobiomem. Celem projektantów jest namówienie ludzi do naturalnych, dzikich ogrodów, a także zdrowej diety.
A co z nasadzeniami?
W tym roku przestrzen wypełniły naturalne barwy, z niewieloma wyjątkami, dominowała biel, jasne odcienie koloru różowego, fioletowego. Estetyka podążała za motywacją do korzystania z rodzimych roślin, lokalnie dostępnych. Jako akcent pojawia się co raz czescie kolor pomarańczowy. Obecnie popularny we wnętrzach w UK. Jeśli chodzi o rosliny to ten kolor korzystnie wpływa i przyciąga owady, zapylacze.
Gdybym miała wybrać rośliny, które najczęściej pojawiały się w ogrodach to byłyby to:
- Wielopniowe brzozy pożyteczne Jacquemonta „Doorenbos”
- Brzoza biała chińska 'Fascination’
- Olsza czarna
- głóg Lavallego ’Carrierei’
- Byliny: rutewka, wzdęci, bodziszek, kokorycz, orliczek, pełnik, jarzmianka, epimedium, kozłek lekarski, irysy, kamasje, turzyce, paprocie, hosty
Szukasz pomysłu na swój rodzinny ogród? Wyslij do mnie zapytanie przez formularz lub umów się na konsultacje.
Postaram się znaleźć rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.