Ogród naturalistyczny jest swobodny, pełny przenikających się roślin, wpisany w krajobraz…

Wypełniony bujną roślinnością. Z miejscami dla niespodziewanych gości – ptaków, płazów, gadów i różnych owadów. Zamiast trawnika znajdzie się w nim łąka kwietna. To ogród bez typowych ogrodzeń, a granicę bywają w nim umowne. Czasem tworzą je łąki, pasy pól. Taki jest ogród naturalistyczny! Prawdopodobnie to raj dla pasjonatów przyrody. A z pewnością to idealne rozwiązanie dla osób akceptujących porządek wyznaczany przez naturę.

Zobacz ogród w stylu naturalistycznym, który stworzyłam – Ogród Niebiesko Mi.

Ogród naturalistyczny płynie niczym fala. Unoszą go trawy, kwiaty, a całość jest niczym łąka. Naturalny ogród naśladuje przyrodę i chociaż to ogród zaprojektowany, przemyślany, z pewnością nie można mu odmówić wyjątkowości. Ta zaprojektowana łąka jest bardzo wartościowa dla człowieka i środowiska. Nam dostarcza niezapomniane wrażenia estetyczne, a owadom, ptakom daje doskonałą przestrzeń do życia.

Naturalistyczne puzzle

Jak będzie wyglądał projekt ogrodu i sama jego realizacja zależy tylko od naszej wyobraźni. Nie ma przepisu na naturalistyczny ogród, ale jak każdy styl ma on swoje założenia.

Nasadzenia w ogrodzie naturalistycznym powinny mieć charakter swobodny – taki ogród sprawia wrażenie, jakby zaprojektowane w nim rośliny były od zawsze. Dlatego nasadzenia tworzą w nim plamy kolorów z odpowiednio dobranych bylin, traw, a nawet krzewów, czy drzew. Całość przenika się, z daleka tworząc spójną całość. Ponieważ taki ogród wpisuje się w krajobraz warto korzystać z rodzimych gatunków. A jeśli nie każda łąkowa roślina przyjmie się w ogrodzie lub zwyczajnie nie do końca będzie nam się podobała?  Trzeba szukać kompromisu. Projektując ogrody wybieram gatunki rodzime, ale często szukam efektownych, architektonicznych roślin. Dlatego robię wyjątki i stosuję odmiany:

  • Drzew – brzozę pożyteczną „Doorenbose”, grab „Fastigiata”
  • Krzewów: dereń „Baton Rouge”

Jeśli chodzi o nawierzchnie ogrodu naturalistycznego to stosuje się naturalne materiały żwir, kamień występujący lokalnie, drewno, korę. Natomiast obok typowych elementów architektonicznych, taką funkcję spełniają także rośliny tj. evergreeny czy krzewy. Tworzą strukturę w ogrodzie (np. żywopłot) przez wszystkie sezony, dlatego stanowią architektoniczny element ogrodu. 

trawy w ogrodzie naturalistycznym

Tworząc ogród w stylu naturalistycznym nie można pominąć traw ozdobnych. Niewątpliwie są one pełne wdzięku, delikatne, poruszające się pod wpływem nawet najmniejszych podmuchów wiatru są nieodłącznym elementem ogrodów inspirowanych naturą. Większość zmienia się w ciągu pór roku, zaznaczając upływ czasu. Szczególnie przyciągają wzrok końcem lata gdy zaczynają kwitnąć.

Trawy ozdobne w ogrodzie naturalistycznym dodadzą również tekstury i koloru jesienią, gdzie większość bylin kończy kwitnienie. Z pewnością ich nieocenionym dobrodziejstwem jest ich atrakcyjny wygląd także zimą. Dlatego tworząc projekt ogrodu, niezależnie od stylu zawsze pamiętam, aby połączyć rośliny tak, by cieszyły oko przez cały sezon.

Należy podkreślić iż ozdobne trawy to grupa roślin która jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Ogrody naturalistyczne, w których szczególnie zwraca się uwagę na ekologie oraz na naturalne sposoby pielęgnacji roślin są więc wymarzonym miejscem dla traw. Myśląc o trawach w naturalizowanym ogrodzie nie można pominąć takich gatunków jak:

  • Proso rózgowate które zdecydowanie najlepiej prezentuje się posadzone w dużej jednorodnej grupie. Dodatkowo nie będzie wymagało wiele opieki ponieważ jest rośliną o dużej odporności na suszę
  • Trzcinnik ostrokwiatowy karl foerster trudno sobie wyobrazić ogrody naturalistyczne w Polsce bez tej rośliny. Karl Forester bardzo szybko wchodzi w wegetację co sprawia, że jest ozdobą niemal przez cały sezon
  • Rozplenica japońska z puszystymi i okazałymi kłosami może z powodzeniem pełnić rolę solitera w nasadzeniach naturalistycznych
  • Miskant chiński często sadzony w formie żywopłotu nie tylko wizualnie wpisuje się w styl naturalistyczny, ale również jest nieoceniony jeżeli chodzi o zwierzęta, które szukają schronienia wśród wysokich traw ozdobnych

Ekologiczny ogród

Idealnym środowiskiem dla zwierząt są dzikie, naturalne przestrzenie. Dlatego naturalistyczny ogród przyciąga zwierzęta. Warto zaplanować w nim drzewa, rośliny przyjazne ptakom. Doskonałym rozwiązaniem są również elementy wzornicze, designerskie: budki i hotele dla owadów, poidełka dla ptaków. W takim zielonym wnętrzu można w łatwy sposób przygotować dzikie zakątki dla jeży, naturalne stawy dla żab.

O ogrodzie naturalistycznym pozwalamy roślinom rosnąć. Człowiek nie musi bardzo ingerować w strukturę nasadzeń, a także nadmiernie ich pielęgnować. Jeśli trawnik zastąpimy łąką kwietną, to zaledwie dwa razy w roku należy ją skosić. Zamiast trawnika można zastosować murawę. Idea jest prosta: chcemy mieć leśną polanę.

Reasumując warto podkreślić, że ogród naturalistyczny jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które akceptują twórczy chaos. To także idealny styl do średnich i dużych ogrodów. Jego wartości warto jednak stosować nawet w tych mniejszych ogrodach. Przyjemnie jest przecież żyć w miejscu, które może pozytywnie oddziaływać na nas oraz świat dookoła.