Sugestywne, wieczorne niebo zachęcające to poszerzania horyzontów. To część definicji kolory roku 2020, a jest nim „Classic Blue”. Instytut Pantone wybiera kolory od 20. lat, uwzględniając treny i styl życia.

Klasyczny niebieski symbolizuje spokój, pragnienie stabilizacji w niepewnych czasach zdominowanych przez technologie. Kolor niebieski optycznie powiększa wnętrza. Wydaje się zatem idealny do mniejszych, miejskich ogrodów. Projektowanie ogrodów to także zabawa kolorem. Modnego „Classic Blue” szukałabym w bylinach oraz dodatkach.

PROJEKT OGRODU W MODNYCH KOLORACH

Klasyczny niebieski wyraża wszystko to co daje nam ogród: spokój, stabilizację, trwałe fundamenty. Ogród to przecież azyl, miejsca ucieczki od codzienności, narzucającej zbyt szybkie tempo. Niebieskie ma zatem świetne emocjonalne uzasadnienie, a co z jego innymi właściwościami? Kolor niebieski, zwłaszcza jego jasne i chłodne odcienie, optycznie powiększa pomieszczenia. Skoro zatem czasy wymagają zaufania i prawdy, to jak zaakcentować niebieski w ogrodzie?

W niebieskim świecie roślin

Niewątpliwie trudno jest znaleźć rośliny, które mają kwiaty w idealnie czystym kolorze Pantone „Classic blue”. Rośliny nie są tak monochromatyczne jak farba. Natura to spektrum kolorów, ich odcieni. Dlatego postanowiłam podjąć wyzwanie i znaleźć rośliny w kolorze niebieskiego nieba.

Ponieważ projektuję ogrody nowoczesne, naturalistyczne to szukałam roślin pasujących do takich koncepcji. Poza kolorem niebieskim, ważna była dla mnie architektura roślin. Oto kilka moich propozycji, które są według mnie godne uwagi:

  • Szałwia omączona „Blue beddder” – projektując ogrody często planuję nasadzenia z szałwii omszonej, ale kiedy zobaczyłam „Blue bedder” w ogrodzie botanicznym, pomyślałam piękna, idealna do kolorystycznych akcentów w ogrodzie. Świetnie skomponuje się z dziką marchwią, ostnicą mocną (do ogrodu o charakterze naturalistycznym)
  • Aagapant „Midnight Star” – alternatywa dla kwitnących czosnków (jeśli chcecie osiągnąć podobny efekt i mieć oryginalniejszy ogród). Kwiaty agapantu unoszą się na długich łodygach, w formie baldachimów. Dodatkowym atutem tej rośliny jest kwitnienie w półcieniu
  • Przegorzan pospolity – dosyć wysoka bylina, o kwiatach zebranych w kule. Sprawdza się również na słabszych glebach. Podobnie jak mikołajek jest idealny do suchych bukietów
  • Mikołajek alpejski – kwitnie w czerwcu – lipcu, ale warto zostawić jego kwiaty na roślinie, ponieważ ususzone nadal zdobią ogród. Mikołajek to roślina do zadań specjalnych – znosi suszę, jest mrozoodporny. Świetnie komponuje się z trawami, w nasadzeniach naturalnych
Projekt ogrodu

Design w roli głównej

Projektowanie ogrodów to dla mnie łączenie designu ze swobodą natury. Dlatego w zestawieniu nie mogło zabraknąć przykładów mebli, dekoracji, które w swoje DNA mają wpisany kolor niebieski. W związku z tym, że projektuję ogrody przydomowe, w których strefa relaksu odgrywa istotną rolę. Natomiast Szukając dodatków w kolorze „classic blue” skupiłam się na ogrodowym salonie – tarasie.

Kontynuując wątek trendów, designu w ogrodzie, moją listę zaczynam od kolekcji Luxembourg, marki Feromb. Powstała w 1923 roku, dla Ogrodu Luksemburskiego. W przeciwieństwie do wielu nowości, ona nigdy nie wyszła z mody, a dzisiaj jest sprzedawana jako zestawy ergonomicznych mebli, wykonanych z aluminium. Ponieważ wybór kolorów jest zdecydowanie wystarczający, można skompletować piękny zestaw do ogrodu.. W kolekcji znajdują się: krzesła, ławki, stoliki. Donica Adan marki Vondom należy do moich ulubionych. Idealna na taras, jako akcent. Ta donica to coś więcej, jest niczym rzeźba.

Podobnie jak meble w ogrodzie, światło pełni istotną funkcję. Kultowa angielska marka Anglepoise jest znana ze swoich lamp. Propozycja do przestrzeni zewnętrznych jest także odpowiedzią na trend roku 2020. Kolekcję Original 1227 tworzą lampy podłogowe oraz ścienne. Na koniec, dla przypomnienia fotel Acapulco. W ostatnim czasie bardzo popularny, wręcz powszechny. Oryginał bije swoich naśladowców wykonaniem, detalami.    

MIEJSKIE OGRÓD – BALKON

Warto pamiętać, że ogrodem miejski jest również balkon. Połączenie roślin i designu doda mu miejskiego, oryginalnego charakteru. W ten sposób płynnie połączy się z wnętrzem mieszkania.

Natomiast detale w ogrodzie w kolarze niebieskim, złotym, białym lub każdym innym, modnym w danym sezonie mogę być tymczasowe, sezonowe. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają potrzebę podążania za nowościami. Dzięki modnym dodatkom można zrobić szybką metamorfozę ogrodu i każdego roku cieszyć się takim odświeżonym wnętrzem. Cała przestrzeń ogrodu niech będzie niezmienna i ponadczasowa. Łatwo jest wyciąć drzewo, krzewy, przebudować totalnie cały ogród, ale dopiero kolejne pokolenie zobaczy jego skalę. Natura potrzebuje czasu, a my go tyle nie mamy. Projektowanie ogrodów to całkiem odpowiedzialne zadanie.