Jeśli chcemy, by ogród zachwycał także zimą to warto o tym pamiętać już na etapie projektowania ogrodu.

W projektowaniu ogrodu zima jest naprawdę godna uwagi. Dlatego w kompozycjach rabat można zaplanować rośliny, które lekko oszronione lub ciekawie wybarwione zimą będą biżuterią ogrodu. I niewątpliwie, nie chodzi tylko o evergreeny… zimozielone drzewa i krzewy.

marzewska projekt ogrodu

Projekt ogrodu i planowanie zimowego sezonu

Biała, mroźna, z niebieskim niebem. To nasza wymarzona zima, która w tym roku powoli zaczyna pokazywać właśnie taką odsłonę.

Odpowiednio zaaranżowany ogród może podgrzać atmosferę i jeszcze bardziej „rozkręcić” zimę w naszym ogrodzie. Oszronione źdźbła traw ozdobnych urzekną nas swoimi kryształkami. A uginające się pod śniegiem hortensję będą wyglądały jak leśne skrzaty w czapkach.

Całość komponuję się idealnie, czerpiemy przyjemność z patrzenia na taki ogród, a w organizmie wytwarzają się endorfiny. A gdy zakwitną ciemierniki to naprawdę można poczuć się jak w baśniowej krainie.

Najlepszy sposób na piękny ogród zimową porą:

  • Wybierzcie miejsca w ogrodzie, widoczne z okien pomieszczeń, w których często spędzacie zimą czas
  • Zaplanujcie oświetlenie w ogrodzie, które podkreśli jego wybrane osie, punkty
  • Zastanówcie się, jak będą wyglądały pędy roślin pozbawionych liści, korony drzew. Czy mają dekoracyjne owoce? A co z zasuszonymi kwiatostanami traw i byli? W zimie wyglądają rewelacyjnie. Trawy dodają bieli, srebra… Pięknie prezentują się również zasuszone kwiatostany hortensji krzewiastych, bukietowych (my nie ścinamy ich nigdy jesienią!)
  • Zimozielone drzewa i krzewy to nie tylko rośliny iglaste. Bukszpany, mahonie czy ostrokrzew to gatunki liściaste. Ciemna zieleń ich liści, czerwień owoców będzie stanowić świetny kontrast
  • Na zimę niektóre gatunki trzeba osłaniać. Warto wtedy wybrać estetyczne, naturalne rozwiązania: worki jutowe, maty ze słomy
  • W kilku miejscach w ogrodzie można zamieścić detale ogrodowe (rzeźby, elementy ze stali kortenowskiej). Jeśli na rabatach łączycie rośliny ozdobne z użytkowymi to można pozostawić niektóre owoce na zimę (świetnie prezentują się pomarańczowe dynie, ale mróz może pozbawić je tego koloru)
marzewska projekt ogrodu

A oto moje zimowe „must have” do ogrodu:

  1. Trzmielina oskrzydlona (zimą zostają na niej czerwone owoce)
  2. Trawy ozdobne (miskanty, rozplenica, proso, trzcinnik)
  3. Dereń rozłogowy (ma żółte pędy), dereń biały (o czerwonych pędach), dereń świdwa (pędy pomarańczowe)
  4. Hortensje krzewiaste i bukietowe
  5. Grab pospolity
  6. Jarząb pospolity
  7. Dzika róża
  8. Brzoza pożyteczna
  9. Ciemierniki
  10. Rudbekia
  11. Jeżówka