Jeśli chcemy, by ogród zachwycał także zimą to warto o tym pamiętać już na etapie projektowania ogrodu.
W projektowaniu ogrodu zima jest naprawdę godna uwagi. Dlatego w kompozycjach rabat można zaplanować rośliny, które lekko oszronione lub ciekawie wybarwione zimą będą biżuterią ogrodu. I niewątpliwie, nie chodzi tylko o evergreeny… zimozielone drzewa i krzewy.
Projekt ogrodu i planowanie zimowego sezonu
Biała, mroźna, z niebieskim niebem. To nasza wymarzona zima, która w tym roku powoli zaczyna pokazywać właśnie taką odsłonę.
Odpowiednio zaaranżowany ogród może podgrzać atmosferę i jeszcze bardziej „rozkręcić” zimę w naszym ogrodzie. Oszronione źdźbła traw ozdobnych urzekną nas swoimi kryształkami. A uginające się pod śniegiem hortensję będą wyglądały jak leśne skrzaty w czapkach.
Całość komponuję się idealnie, czerpiemy przyjemność z patrzenia na taki ogród, a w organizmie wytwarzają się endorfiny. A gdy zakwitną ciemierniki to naprawdę można poczuć się jak w baśniowej krainie.
Najlepszy sposób na piękny ogród zimową porą:
- Wybierzcie miejsca w ogrodzie, widoczne z okien pomieszczeń, w których często spędzacie zimą czas
- Zaplanujcie oświetlenie w ogrodzie, które podkreśli jego wybrane osie, punkty
- Zastanówcie się, jak będą wyglądały pędy roślin pozbawionych liści, korony drzew. Czy mają dekoracyjne owoce? A co z zasuszonymi kwiatostanami traw i byli? W zimie wyglądają rewelacyjnie. Trawy dodają bieli, srebra… Pięknie prezentują się również zasuszone kwiatostany hortensji krzewiastych, bukietowych (my nie ścinamy ich nigdy jesienią!)
- Zimozielone drzewa i krzewy to nie tylko rośliny iglaste. Bukszpany, mahonie czy ostrokrzew to gatunki liściaste. Ciemna zieleń ich liści, czerwień owoców będzie stanowić świetny kontrast
- Na zimę niektóre gatunki trzeba osłaniać. Warto wtedy wybrać estetyczne, naturalne rozwiązania: worki jutowe, maty ze słomy
- W kilku miejscach w ogrodzie można zamieścić detale ogrodowe (rzeźby, elementy ze stali kortenowskiej). Jeśli na rabatach łączycie rośliny ozdobne z użytkowymi to można pozostawić niektóre owoce na zimę (świetnie prezentują się pomarańczowe dynie, ale mróz może pozbawić je tego koloru)
A oto moje zimowe „must have” do ogrodu:
- Trzmielina oskrzydlona (zimą zostają na niej czerwone owoce)
- Trawy ozdobne (miskanty, rozplenica, proso, trzcinnik)
- Dereń rozłogowy (ma żółte pędy), dereń biały (o czerwonych pędach), dereń świdwa (pędy pomarańczowe)
- Hortensje krzewiaste i bukietowe
- Grab pospolity
- Jarząb pospolity
- Dzika róża
- Brzoza pożyteczna
- Ciemierniki
- Rudbekia
- Jeżówka