Każda przestrzeń, w której spędzamy czas powinna nam dawać poczucie bezpieczeństwa. Światło w ogrodzie i na tarasie spełnia właśnie taką funkcję. Jego wyjątkowym walorem jest oddanie szczególnego klimatu, poprzez eksponowanie określonych elementów naszej zielonej przestrzeni. Dobry projekt ogrodu zawiera również oświetlenie. 

oświetlenie funkcjonalne

Kiedy wieczorem wchodzimy do naszego ogrodu chcemy z łatwością znaleźć furtkę, klucze. Światło jest nam wtedy niezbędne. W „drzwiach” do ogrodu warto zatem oświetlić wejście i wjazd na posesję. Jeśli dojście do furtki jest na jakichś podestach, schodach to można je podświetlić listwami ledowymi lub punktowym światłem. Kiedy nasz gość dotrze już do drzwi domu, to miło byłoby go przywitać plastycznie oświetlonymi drzwiami. Ciekawe efekty dają symetrycznie zamieszczone lampy, po obydwu stronach drzwi. Ich światło pada na elewację, a jego strumień może przybierać różne kształty. To w ogrodzie frontowym światło gra bardzo ważna rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Ogród światłoczuły

Śwaitło dla dekoracji

Magia świec na tarasie ma niezastąpiony urok, niemniej warto postarać się o alternatywne oświetlenie. Na samy tarasie można ustawić zewnętrzne lampy. Przypominają one swoim wzornictwem te, które są często wykorzystywane są w domu. Dzięki temu taras staje się wnętrzem, salonem na świeżym powietrzu. Zimą miło jest popatrzeć na uśpiony ogród. Niestety szybko robi się ciemno, dlatego zewnętrzne światło może pomóc nam cieszyć się ogrodem w jesiennym, zimowym okresie.

Światłem malujemy. Jeśli mamy na osi widokowej drzewo soliter lub rzeźbę  na tle ściany, to warto podświetlić taki punkt. Nocą zobaczymy przepiękny obraz! Świetnie wyglądają oświetlone trawy w ogrodach naturalistycznych.

Ogród światłoczuły

O czym warto pamiętać planując oświetlenie ogrodu

  • Podświetlaniu wszelkich różnic terenu: podesty, wejście do domu. Po zmroku łatwo się na nich potknąć
  • Elewacja domu zyskuje dodatkowych efektów estetycznych przez oświetlenie jej wybranych elementów
  • Akcentowaniu wybranych punktów: drzew, krzewów, rzeźby lub innych dekoracji
  • Cienie rzucane przez rośliny, drzewa, rzeźby będą tworzyć zjawiskowe obrazy w ogrodzie
  • Efekt, który chcemy uzyskać zależy od tego, jakich lamp użyjemy i w jakim miejscu podświetlimy obiekt (od doły, od góry, punktowo)
  • Na podjazdy, ścieżki wybieramy lampy, które oświetlą drogę, dojście, a nie będą oświetlać całą przestrzeń dookoła
  • Energooszczędne żarówki to podstawa!
Ogród światłoczuły