Bezpieczeństwo, spokój, ekologia to wartości, które na przestrzeni ostatniego roku zyskały mocno na swojej popularności. Dlatego jednym z dynamiczniej rozwijających się trendów na rynku nieruchomości jest wzrost zainteresowania klientów mieszkaniami z ogrodami, przestronnymi tarasami. Jak zaaranżować taką przestrzeń? Na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem?

Zielony salon podzielony na wnętrza

Projektowanie tarasów przydomowych pod względem technicznym, ale i koncepcyjnym może różnić się od projektowania tarasów miejskich np. w Warszawie. Jeśli taras jest częścią twojego ogrodu to jego przestrzeń prawdopodobnie będzie spełniać mniej funkcji (miejsce na strefę wypoczynkową, jadalnię), bo przestrzeń ogrodu zagospodaruje pozostałe. Natomiast projekt tarasu przynależącego do mieszkania będzie skoncentrowany na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, a zatem pomieszczeniu w nim wielu funkcji. Ergonomiczny pomysł na taki taras będzie kluczowy. Jeśli użytkownikami takiego zewnętrznego salonu będzie rodzina z dziećmi, to dobre planowanie uwzględni potrzeby każdego z nich. Taki taras może zostać zatem podzielony na kilka wnętrz: salon czyli część wypoczynkowa, jadalnię, miejsce zabaw dzieci oraz ogród użytkowy z ziołami.

Zanim kupisz mieszkanie z tarasem

To na co szczególnie chciałbym zwrócić uwagę w projektowaniu tarasów w Warszawie, a także innym mieście to wymogi techniczne (do ich przestrzegania jest zobowiązany każdy właściciel mieszkania, apartamentu). Tak naprawdę to one często determinują podejście projektowe. Zazwyczaj dotyczą istotnych założeń konstrukcyjnych (zwłaszcza, gdy mamy taras, ogród na stropie płyty garażowej), ale i wytycznych, jakie dała pracownia architektoniczna. Te ostatnie wynikają z praw autorskich oraz dbania przez architekta o spójność wizualną, techniczną całej inwestycji.

marzewska projekt ogrodu

Przed zakupem nieruchomości warto sprawdzić lub po prostu spytać o wymogi dotyczące aranżacji tarasu. To ocali np. nasze marzenia o projekcie tarasu z drewna (a konkretnie jego podłogi, nawierzchni), podczas gdy wykonawca zastrzegł zachowanie użytych betonowych płytek.  

W sprzedaży nieruchomości mieszkalnych kuszą te z dużymi tarasami, ogrodami po 100, 200, czy 300 metrów. Taki ogród przy bloku, tylko do naszej dyspozycji robi wrażenie. Ale jeśli będzie miał jedynie 10 cm nawierzchni (ziemi lub substratu), to możesz zapomnieć o posadzeniu tam krzewów, małych drzew. Z drugiej strony. duży taras ograniczony dopuszczalnym obciążeniem także rozczaruje cię, jeśli chcesz mieć zróżnicowane nasadzenia Bez wątpienia lepiej mieć własny, nawet mniejszy „kawałek” ogrodu, który w 100 proc. spełni twoje oczekiwania, niż przestrzeń wymagającą kompromisów oraz dużego budżetu na jego realizację. Pamiętaj, że projekt małego tarasu może być również ciekawy.

Pomysł na taras

Ponieważ ogrody miejskie, a zwłaszcza projektowanie tarasów w Warszawie to specjalizacja mojej pracowni, podpowiadam z jakich rozwiązań warto skorzystać:

marzewska projekt ogrodu

  1. Dyskretne budowanie strefy prywatnej, zamiast budowania „muru”. Jak to osiągnąć? Stosując lamelowe przesłony, tworząca nasadzenia z traw, krzewów, a nie szpalery zimozielonych roślin.
  2. Wytrzymałe i lekkie donice – czyli donice z włókna szklanego, polietylenu (z recyklingu). Można skorzystać z oferty gotowej lub zamówić takie donice pod konkretny wymiar, kolor. Donice na taras, balkon powinny być odporne na mróz, promienie UV, posiadac system odprowadzania wody. 
  3. Nowoczesny taras to także taras wykorzystujący innowacyjne rozwiązania tj. ogrody wertykalne (dają szansę na więcej zielni), nawadnianie (elektryczna konewka może zastąpić tradycyjny system nawadniania kropelkowego) oświetlenie solarne lub LED.   
  4. Rośliny – warto wybierać te odporne na warunki miejskie (wietrzne miejsca, ekspozycja słoneczna lub bardzo cienista); drzewa i krzewy o mniejszych wymaganiach, płytkiej bryle korzeniowej (jeśli mamy do zagospodarowania tylko 30- 40 cm głębokości nawierzchni), drzewa niskie lub nawet szczepione na pniu
  5. Ogród warzywny na tarasie, balkonie, w doniczkach, kontenerach, albo workach (świetne rozwiązanie do uprawy ziemniaków). Jeśli masz dużo miejsca możesz posadzić drzewa owocowe – kolumnowe jabłonie, grusze, a także krzewy borówek.
  6. Taras może być jak wnętrze twojego mieszkania. Projektowanie tarasów to także aranżowanie go meblami, dodatkami. Warto zainwestować w jakościowe meble – na zimę przykryjesz je pokrowcami i mogą zostać na twoim tarasie, balkonie. Jeśli nie możesz zmienić nawierzchni to połóż piękny dywan ogrodowy (np. z polipropylenu z recyklingu). Istotną sprawą jest przechowywanie i tutaj z pomocą przyjdą systemy szaf, skrzynie (drewniane, stalowe).
  7. Dach nad głową dla ochrony przed słońcem, deszczem…Ponieważ musi być bezpiecznie, a także lekko warto zastosować systemy z górnej półki – pergole bioklimatyczne, systemy zadaszenia z poliwęglanu, aluminium. Oczywiście szczęśliwi posiadacze dużych przestrzeni mogą zdecydować się na wolnostojące pergole, zarówno z drewna jak i wykonanych z nowoczesnych materiałów.

marzewska projektowanie ogrodow Warszawa

Reasumując, rynek nieruchomości z przestronnymi tarasmi, ogródkami przy bloku ma się dobrze. A dynamika jego rozwoju cieszy niejednego architekta krajobrazu, ponieważ deweloperzy dbają także o tereny zielone swoich inwestycji. Projektując miejskie tarasy, ogórki przy apartamentowcach warto jednak trzymać się dobrych praktyk i tworzyć projekty z poszanowaniem naturalnego środowiska.