To zupełnie naturalne, że jednym z  pierwszych pytań, jakie zadaje inwestor jest to, o cenę projektu ogrodu. Na projekt i realizację ogrodu trzeba mieć zaplanowany budżet. Podobnie jak w przypadku domu, mieszkania. Cena może być barierą i kryterium na podstawie, którego wybiera się współpracę z danym architektem, projektantem lub postanawia się zaprojektować ogród na własną rękę.  Zanim jednak zostanie podjęta ostateczna decyzja warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

Czy potrzebuję projektu ogrodu?

Zdecydowanie tak! W domu, mieszkaniu planujemy pomieszczenie, w którym będziemy gotować. To kuchnia. Idąc dalej, szukamy wygodnego miejsca na relaks, będzie nim salon. A może nawet salon z jadalnią. Tak jak planujemy wnętrze mieszkania domu, tak samo aranżujemy ogród. Możemy zostawić przestrzeń mniej zagospodarowaną, ale tkanka naszego wnętrza jest z góry zaplanowana. Chcesz mieć światło, muzykę w ogrodzie? Musisz to zaplanować i na dobry początek mieć projekt oświetlenia, bo trzeba zaplanować i wykonać odpowiednią infrastrukturę. Czy w twoim ogrodzie będą rosły drzewa, krzewy, byliny? To także musisz zaplanować i dopasować gatunki do warunków, jakie dominują w twoim ogrodzie. W związku z tym, nasuwa się kolejne pytanie. Czy twój ogród ma być „na tu i teraz”, czy poczekasz na drzewa kilkanaście lat?

Bez wątpienia ogród to nasz dom. Prawdopodobnie będzie kosztował tyle samo, co wnętrze mieszkalne. Natomiast warto pamiętać, że jak każdy projekt, realizację ogrodu można podzielić na etapy i dostosować je do budżetu oraz niezbędnych „must have” w ogrodzie. Jedno pozostaje niezmienne: ogród warto zaplanować. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z wiedzy profesjonalistów.

O tym, jak ważny dla mieszkańców miast, stał się ogród pisałam w artykule „Trendy 2021: czy potrzebny ci modny ogród?”]

marzewska projekt ogrodu

Czy potrzebuję projektanta ogrodów?

Oczami wyobraźni przywołuję widok naturalistycznego ogrodu Pieta Odulfa Hummelo, albo Ogród Kosmicznych Spekulacji Charlsa Jencks. Nie chodzi mi o to, że ktoś chce zrobić Wersal w twojej zielonej przestrzeni. Ogród jest inwestycją, dlatego warto zaprosić do współpracy profesjonalistę. Z własnej perspektywy mogę śmiało powiedzieć, że zarówno dla moich klientów, jak i dla mnie projekt ogrodu jest wspaniałym doświadczeniem oraz przygodą. W związku z tym, może warto podać rękę i dać się poprowadzić przez tą przygodę komuś, kto ma widzę oraz doświadczenie? Ponieważ projektowanie ogrodów to proces, opiszę co otrzymujesz na każdym z etapów:

  1. Etap koncepcyjny –  to w nim powstaje big idea twojej zielonej przestrzeni zmaterializowana w postaci projektu koncepcyjnego. Mój projekt koncepcyjny ma formę: rzutu w skali, moodboradów lub kolażu (tradycyjnego lub cyfrowego) oraz widoków w formie wizualizacji  3D.  Projekt koncepcyjny jest unikatowy, jeśli wybierzesz pracę z architektem lub projektantem ogrodów, a nie gotowy projekt.
  2. Projekt wykonawczy – czyli finalny projekt ogrodu, projekt techniczny, który firmie wykonawczej pozwala zrealizować twój ogród. Pakiet wykonawczy dla moich klientów ma formę książki projektowej, w której znajdują się rysunki techniczne (bilans, plan nasadzeń, projekt małej architektury, projekt oświetlenia, projekt nawierzchni, plansze z dekoracjami oraz aranżacją tarasu)

W związku z tym, że ogrody stają się dla nas ważną przestrzenią do życia, co raz więcej osób chce je planować, projektować i współpracować z profesjonalistami. Niewątpliwie to bardzo pozytywne. Praca z kimś, kto po prostu się na tym zna to oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Kto, jak nie profesjonalista doskonale wybierze rośliny, rozwiąże kwestie układu ścieżek, podzieli ogród na funkcję, przez co stanie się on ergonomiczną przestrzenią.

marzewska projekt ogrodu

Ile zatem kosztuje projekt ogrodu?

 

Jeśli odrzucimy myślenie o projekcie ogrodu, jak o przeliczonej na metry kwadratowe pracy to zobaczymy zupełnie inne możliwości.

Otworzymy się na to, że projekt jest procesem i pracą twórczą. Natomiast jego efekt końcowy w postaci ogrodu, tarasu, czy balkonu może okazać się jedną z lepszych inwestycji, na jakie się zdecydowałeś.

Każdy ogród ma inną cenę, a każdy projektant będzie wyceniał swoją pracę w inny sposób. Myślę, że to nie zaskakuje cię, jeśli szukasz profesjonalisty do projektu ogrodu. Weź pod uwagę również to, że projekt ogrodu może kosztować tyle, co projekt domu lub projekt aranżacji wnętrza. Podobnie jego realizacja. Podłoga na taras kosztuje tyle co podłoga w twoim domu, a może nawet więcej (warunki zewnętrze wymagają używania odpowiednich, trwalszych materiałów). Co determinuje koszt projektu ogrodu?

  • Architekt, projektant – jego doświadczenie, twórczość. Projektowanie ogrodów to sztuka, a jej twórca jest na swój sposób artystą.  Za każde dzieło rynek płaci inna cenę
  • Wielkość ogrodu – prawdopodobnie mały ogród będzie miał inną cenę niż ten o dużej powierzchni, ale to nie jest sztywnie określona reguła. Czasem mały ogród oznacza duży budżet (wyjaśniam to niżej)  ni
  • Elementy, jakie mają się znaleźć w ogrodzie – głównie chodzi o małą architekturę, sztukę. Jeśli szukasz projektu ogrodu wraz z pawilonem ogrodowym, który ma być projektem indywidualnym to wpłynie to na koszt projektu. Jeśli chcesz, żeby projektant opracował dla ciebie elementy designu, sztuki to również wpłynie to na cenę projektu ogrodu. Wodne elementy personalizowane i projektowane pod oczekiwania danego inwestora również mogą determinować cenę projektu. Reasumując, unikatowe rozwiązania mogą, ale nie muszą wpływać na cenę projektu ogrodu
  • Ukształtowanie powierzchni – teren równy projektuje się zupełnie inaczej, niżtaki ze spadkami. Wszelkie nietypowe cechy działki mogą wpłynąć na cenę projektu ogrodu

marzewska projekt ogrodu

 

A zatem do brzegu… koszt projektu ogrodu zależy od ciebie! Przewrotne? To ty wybierasz architekta, projektanta, z którym chcesz pracować. Oglądasz jego portfolio, doświadczenie, zdobyte nagrody. Na tej podstawie naprawdę możesz zbudować sobie wyobrażenie o cenie projektu. Załóżmy, że chcesz kupić nowe auto. Wiesz, jaki masz na niego budżet. Dlatego z pewnością wiesz, jaka markę wybrać. Jasne, projektowanie ogrodów jest stosunkowo nową usługą na polskim rynku, jeśli spojrzymy na Anglików dla których ogrody to sport narodowy. Zawsze możesz spytać, poprosić o ofertę, a pracownia projektowa przedstawi ci swoją propozycję. W ten sposób pozyskasz wiedzę, poznasz rynek. Natomiast jestem pewna jednego, jeśli znajdziesz projektanta ogrodów, którego prace idealnie pasują do twoich oczekiwań, cena nie będzie grała roli.

To o czym powinieneś jeszcze pamiętać to nadzór nad wykonaniem projektu ogrodu. Jeśli chcesz, żeby ogród był wykonany zgodnie z ideą koncepcji lub po prostu mieć osobę, która będzie zarządzać projektem możesz zdecydować się na dalsza współpracę z projektantem w ramach nadzoru autorskiego.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje projekt twojego ogrodu, wykonany przez moją pracownię?  Wypełnij ten arkusz i wyślij go do mnie. Przygotuję dla ciebie ofertę na projekt ogrodu, tarasu lub balkonu.