Ogrody szczęście dają
Wydaje się, że natura była istotną przewodniczką w tworzeniu kolorów roku 2021 – świetlistego żółtego i klasycznej szarości. Istotnie, to kontrastowe zestawienie pokazuje siłę przeciwstawieństw oraz harmonię. Dla mnie harmonia to przyroda, kontrast to przyroda, stabilność to przyroda… a zatem i ogród!
Warto pamiętać: wybieranie przez Instytut Pantone kolorów na dany rok trzeba traktować z dystansem, niezobowiązująco. Niewątpliwie, ogród ma być przede wszystkim przestrzenią uniwersalną, na dłuższy czas, a ewentualne trendy można akcentować dodatkami.
Dwa kolory – inspiracje w projektowaniu ogrodów
Rok 2021 to rok kolorów: świetlistego żółtego (PANTONE 13-0647 Illuminating) oraz klasycznej szarości (PANTONE 17-5104 Ultimate Grey).
Kolor żółty to zapowiedź czegoś pozytywnego – ciepła, rozgrzewającej energii, jasności (rozumianej jako nadzieja na coś dobrego). W Tajlandii kolor żółty to szczęśliwy kolor. Szary to stabilność, trwałość. Instytut Pantone wybierając ten kolor nawiązał do szarości skały, a także jej solidność.
A jak te kolory interpretować w odniesieniu do ogrodu, tarasu, a nawet miejskiego balkonu? Czy mogą stanowić inspirację w projektowaniu ogrodów?
Żółty to jeden z trzech kolorów podstawowych. To pozytywny kolor w ogrodzie, widoczny zarówno w słońcu, jak i cieniu. To także kolor mocno aktywujący nasze mózgi, dlatego w pełnym słońcu nie potrafimy patrzeć na niego zbyt długo. Na takiej ekspozycji żółty może stać się „nie do zniesienia”. O tym warto pamiętać wybierając ten kolor do ogrodu.
W dużych ogrodach, na rabatach naturalistycznych może być świetnym akcentem. Na mniejszych powierzchniach warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób go użyć: jako żółty detal w postaci poduszki, ciekawego elementu designu (np. żółty słoń Eamsów), mebla (żółty fotel Acapulco), a może sezonowych żółtych kwiatów?
Kolor szary to doskonała baza… O ile prościej odnaleźć go w materiałach używanych do ogrodu (beton architektoniczny, kamień), to trudniej odszukać klasyczną szarość w przyrodzie. Zazwyczaj „odbija się” w liściach roślin, które tak naprawdę są i tak delikatnie zielone.
Szary jest kolorem magicznym. Dlaczego?
W pochmurny dzień lub późnym letnim popołudniem ten kolor znika. Popatrzcie na obrzeża rabat, na których zostały użyte np. sadzonki starca popielnego. Tych bylin wieczorem nie widać. Kolejna intrygującą właściwością koloru szarego to absorbowanie, pochłanianie innych kolorów. Świetlisty żółty odbija kolory, a szary sprawia, że dana roślina eksponuje swój kolor. To świetnie działa, kiedy na tle szarej ściany posadzimy czerwone, pomarańczowe lub różowe byliny.
Kontrast i nowoczesny ogród
To silne zestawienie kolorów doskonale komponuje się w nowoczesnych ogrodach, w których kierujemy się zasadą minimalizmu, ale szukamy mocnych akcentów. Ogród nowoczesny jest minimalistyczny, czasem monochromatyczny. Ale kto powiedział, że nie może zaskakiwać? Bazowy kolor szary w postaci betonowej ściany to piękne tło do wyeksponowania designerskiego mebla w kolorze żółtym. Wtedy cały ogród może wypełnić zielona roślinność o zróżnicowanej strukturze liści.
Styl naturalistyczny – ogrodowe inspiracje
Kolor żółty kojarzy mi się z łąką i pszczołami. Dlatego od razu kontekstem do wykorzystania go stał się dla mnie ogród naturalistyczny. Ogród dziki i dla różnych owadów, zwierząt. Idealne rozwiązanie na nasadzenia zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach. Tworzenie ogrodów naturalnych to także trend w projektowaniu ogrodów w 2021 roku.
Na ile kolory roku 2021 mogą stanowić inspirację w projektowaniu ogrodów? Oceńcie sami…
Ale nawet jeśli nie zaplanujemy koloru żółtego w naszym ogrodzie to on pojawi się naturalnie w postaci liści wybarwiających się jesienią.