Modernistyczny ogród to ogród dla ludzi. Zrywa z ogrodem czysto dekoracyjnym na rzecz funkcjonalnego.
Oglądając wiele modernistycznych ogrodów możecie mieć wrażenie jakby były zaprojektowane całkiem niedawno. Wiele z nich jest wam bardzo dobrze znanych. Taką ikoną modernistycznego ogrodu jest zaprojektowany przez Thomasa Churcha w 1948 roku ogród z basenem w kształcie nerki. W tym projekcie wyraźnie została spełniona idea funkcjonalizmu.
Modernizm podkreśla konieczność projektowania ogrodu poprzez przenikające się wnętrza mieszkalne z ogrodem. Kompozycje roślin są w nim geometryczne i monochromatyczne. Takie ogrody powstawały na początku XX wieku i były wynikiem współpracy architekta oraz architekta krajobrazu.
Ogród jest miejscem rekreacyjnym. Człowiek potrzebuje przestrzeni do samorealizacji. Koncepcja ogrodu modernistycznego to dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb jego użytkowników Zasadą modernizmu było również przystosowanie ogrodu do warunków klimatycznych i wykorzystanie wartości krajobrazu. Najlepszym przykładem jest kolejny kultowy projekt Franka Lloyda Wrighta z 1935 roku.
Ogrody modernistyczne były projektowane w kompozycji geometrycznej (szczególnie ogród frontowy). Znajdziemy w nich również symetrię wyrażającą się w sposobie sadzenia drzew, krzewów, rytmem rabat wzdłuż drogi prowadzącej do domu. Trawnik był niczym strzyżony dywan, który miał funkcję rekreacyjną. Tarasy, podcienia, ganki tworzyły strefę przejścia pomiędzy domem, a ogrodem.
Jeśli chcesz mieć ogrodów w stylu modernistycznym
- Pamiętaj, że forma wynika z funkcji – planujesz duży trawnik lub murawę, bo chcesz grać na nim w badmintona
- Wybieraj monochromatyczne nasadzenia z bylin. Dadzą efekt jednolitej formy barwnej
- Wybieraj gatunki drzew, krzewów o geometrycznych formach
- Architektura domu oraz ogrodu powinny w swojej koncepcji nawiązywać do otoczenia
- Planuj tarasy i inne strefy przejścia z domu do ogrodu. Taras zaaranżuj jak salon – z meblami, lampami, roślinami. W ten sposób będziesz miał wrażenie, że ogród i dom tworzą spójną całość
- Wykorzysta kontrast pomiędzy architekturą, a roślinami. Takim kultowym motywem modernistów było pojedyncze drzewo na tle białej ściany
… pamiętaj, że modernistyczny ogród ma być funkcjonalny, ergonomiczny i dla ciebie!
Moja propozycja na rośliny do modernistycznego ogrodu
- Drzewa liściaste, którym można nadać kształt geometryczny: grab pospolity „Fastigiata” lub takie o regularnych kształtach jak: robinia akacjowa „Umbraculifera”, klon „Globosum”
- Rośliny zimozielone: bukszpan wiecznie zielony, mahonie, żywotniki
- Trawy ozdobne: turzyce, miskanty, proso, rozplenica, kostrzewa sina, ostnica oraz bambusy
- Byliny: werbena patagońska, kosmatka śnieżna, szałwia omszona, bodziszek i wybrane dalie (np. Franz Kafka) . Do ogrodów cienistych, półcieni tych: hosta, runianka, języcznik
- Rośliny cebulowe: czosnki
- Rośliny bobowate: łubiny (w niemożliwie pięknych kolorach)
A jeśli chcesz zobaczyć przykład ogrodu i małej architektury, którą podporządkowałam założeniom modernistycznym to zapraszam do obejrzenia mojego projektu.