Funckjony ogród dla rodziny
Warto myśleć o ogrodzie, jak o miejscu, do którego wracamy i spędzamy w nim czas dokładnie tak jak lubimy. Ogród może być przestrzenią dobroczynnie wpływającą na nasze emocje, zdrowie, miejscem do tworzenia relacji. Ogród jest w końcu naszym domem. Jak zatem połączyć międzypokoleniowe oczekiwania, zaplanować scenariusze i aktywności dla całej rodziny w ogrodzie?
Ważne pytania na start
Ogród dla całej rodziny powinien być zaaranżowany tak, by każdy znalazł tam miejsce dla siebie. Jeśli będzie miał tylko wartości estetyczne stanie się dekoracją. Dlatego zanim rozpocznie się proces projektowy warto zadać sobie kilka pytań: jakie funkcje ma spełniać ogród? Kto będzie z niego korzystać i jak długo?
Ogród rodzinny to ogród dla dorosłych i dzieci, a te dwa światy powinny przenikać się, kontrastować, a jednocześnie tworzyć spójną całość.
Proces dorastania dzieci przypomina sprint. Jeśli w ogrodzie powstanie bardzo autorska koncepcja strefy adresowanej tylko dla nich to warto mieć gotowy scenariusz na przearanżowanie jej za kilka lat.
Ogród relacji
Strukturę ogrodu tworzą wnętrza. Tak oto taras staje się zewnętrznym salonem, w ogrodzie może powstać kuchnię z jadalnią, strefa relaksu ze spa, sauną, basenem, miejscem na aktywności sportowe oraz beztroską zabawę. W końcu można w nim zaplanować ogród użytkowy – hodować warzywa, zioła, kwiaty na bukiety lub wianki. To świetna szkoła dla dzieci. Obserwują, jak od nasiona lub sadzonki powstaje pomidor, papryka czy zioła.
Ogród rodzinny może spełniać wiele funkcji, a każde jego wnętrze powinno pozostawać w relacji z innymi.
Zielona przestrzeń jest bardzo plastyczna i pozwala tworzyć parawany z roślin (krzewów, traw, wysokich bylin, niskich drzew owocowych lub liściastych), które tworząc naturalne przesłony dodają komfortu w poszczególnych ogrodowych wnętrzach. Miło jest wspólnie spędzać czas, ale czasem potrzebujemy chwili dla siebie. Natomiast dzieci, wiadomo, uwielbiają się chować.
Funkcjonalny i ponadczasowy, a może modny?
Dobrze zaprojektowany ogród posłuży rodzinie na lata. Małym dzieciom nie potrzeba wiele, sama natura dostarcza im wielu wrażeń poprzez zapach (zioła, kwiaty), fakturę (liście i igły), konsystencję (piasek, błoto). Te starsze z nich chętnie spędzą czas w „fajnym” domku. Dorośli także ulegają różnym trendom… Jak zatem, wypracować rozsądne rozwiązanie?
- Przeanalizuj otoczenie: być może niedaleko znajduje się wspaniały „nieplac” zabaw, gdzie dzieci chętnie spędzają czas. W swoim ogrodzie postaw na pewniaki i rozwiązania, które „będą” w ogrodzie przez kilka lat. Może to być huśtawka, ale zamiast takiej tradycyjnej wybierz kokon ze stelażem. Niektóre pomieszczą w nich cała rodzinę, wyobraź sobie wspólne czytanie książek w nim…
- Domek jest niczym dekoracyjny mebel w ogrodzie. Jeśli twój ogród go pomieści to wybierz coś naprawdę jakościowego, naturalnego i większych rozmiarów. Małe dzieci zorganizują sobie w nim sklepik, kawiarenkę, a te większe będą miały super pokój na spotkania z rówieśnikami, nocowanie latem. Pamiętaj, że zamiast domku (na który często brakuje miejsca w małych, miejskich ogrodach) można rozłożyć namiot lub teepee. W ogrodach naturalistycznych świetnie sprawdzają się także domki z żywej wikliny
- Poszukaj rozwiązań, które nie będą mocno ingerowały w strukturę ogrodu. Jakie to? Kino letnie to przestrzeń, która może połączyć pokolenia. Nie wymaga zbyt wiele na poziomie inwestycji i aranżacji. Błotna kuchnia to kolejny scenariusz aktywności dla dzieci, który rozwija i wspiera ich sensorykę. Możesz ją zrobić samodzielnie lub kupić gotową
Ponadczasowość i trwałość ogrodu zapewniają także odpowiednio wybrane rośliny, idealnie gdy ich paletę tworzą gatunki rodzime. Dlaczego? Przede wszystkim łatwiej je pielęgnować. Takie rośliny są odporniejsze na lokalne warunki klimatyczne. A niektóre potrafią również wytrwać w trudnych, miejskich warunkach.
Ogrodom rodzinnym warto nadawać naturalny charakter. Trawnik zamieniać na rabaty żwirowe, albo łąkę, która wytwarza tyle tlenu co las. Tworzyć ogrody warzywne, ziołowe, które mają wartość edukacyjną. I nigdy nie zapominajmy o bezpieczeństwie… niektóre rośliny nie są odpowiednie dla dzieci, a także domowych zwierząt.
Szukasz pomysłu na swój rodzinny ogród? Wyslij do mnie zapytanie przez formularz lub umów się na konsultacje.
Postaram się znaleźć rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.